D38999/20JF11HA
Mfr.Part #
D38999/20JF11HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Flange
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
19-11
Filter Feature :
Orientation :
A
Panel Mount
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20JF11HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JF11HA Overview
D38999/20JF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JF11HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JF11HA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER