D38999/20JE26SD
Mfr.Part #
D38999/20JE26SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
26
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20JE26SD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JE26SD Overview
D38999/20JE26SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JE26SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JE26SD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER