D38999/20JE26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JE26SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JE26SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
Depth :
33.7mm
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
26
Published :
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Length :
32.69mm
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
E
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20JE26SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JE26SC Overview
D38999/20JE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JE26SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JE26SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER