D38999/20JE26SA
Mfr.Part #
D38999/20JE26SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JE26SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
26
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Ratings :
Environment Resistant, IP67
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
1.8kV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20JE26SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JE26SA Overview
D38999/20JE26SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JE26SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JE26SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER