D38999/20JE26JNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JE26JNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JE26JNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
26
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
E
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20JE26JNL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JE26JN-LC Overview
D38999/20JE26JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JE26JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JE26JN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT