D38999/20JE26JN
Mfr.Part #
D38999/20JE26JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Flange
Length :
32.69mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
17-26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2004
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
yes
Color :
Olive Drab
Depth :
33.7mm
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
E
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20JE26JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JE26JN Overview
D38999/20JE26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JE26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JE26JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER