D38999/20JE26JD
Mfr.Part #
D38999/20JE26JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
26
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
E
Color :
Flange
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20JE26JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JE26JD Overview
D38999/20JE26JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JE26JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JE26JD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER