D38999/20JE26HE
Mfr.Part #
D38999/20JE26HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
E
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Termination :
Flange
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20JE26HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20JE26HE Overview
D38999/20JE26HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JE26HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JE26HE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER