D38999/20JD19JNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JD19JNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
19
Published :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20JD19JNL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD19JN-LC Overview
D38999/20JD19JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD19JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD19JN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT