D38999/20JD19HB-LC
Mfr.Part #
D38999/20JD19HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
15-19
Housing Color :
Orientation :
B
Number of Pins :
19
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2006
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD19HB-LC Overview
D38999/20JD19HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD19HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD19HB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT