D38999/20JD19HA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JD19HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
651
In Stock :
651
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
15-19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
8 Weeks
Threaded
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2014
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD19HA-LC Overview
D38999/20JD19HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD19HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD19HA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT