D38999/20JD19AC
Mfr.Part #
D38999/20JD19AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Male
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
19
Contact Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20JD19AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD19AC Overview
D38999/20JD19AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD19AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD19AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT