D38999/20JD18PA
Mfr.Part #
D38999/20JD18PA
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
56
In Stock :
56
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Termination :
Bulk
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
15-18
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
18
Depth :
31.3mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2004
Empty Shell :
Filter Feature :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
32.69mm
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/20JD18PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded