D38999/20JD18JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JD18JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
18
Mount :
Flanges, Panel
Published :
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
HTS Code :
Datasheets
D38999/20JD18JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JD18JC Overview
D38999/20JD18JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD18JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD18JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT