D38999/20JD18HB
Mfr.Part #
D38999/20JD18HB
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20JD18HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20JD18HB Overview
D38999/20JD18HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD18HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD18HB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT