D38999/20JD18AC
Mfr.Part #
D38999/20JD18AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
18
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20JD18AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD18AC Overview
D38999/20JD18AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD18AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD18AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT