D38999/20JD15PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JD15PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
15
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20JD15PC-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD15PC-LC Overview
D38999/20JD15PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD15PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD15PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT