D38999/20JD15JC
Mfr.Part #
D38999/20JD15JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
15-15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Bulk
Empty Shell :
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20JD15JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JD15JC Overview
D38999/20JD15JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JD15JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JD15JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT