D38999/20JD15JB
Mfr.Part #
D38999/20JD15JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
15
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Flange
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
D38999/20JD15JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20JD15JB Overview
D38999/20JD15JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD15JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD15JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT