D38999/20JD15HN
Mfr.Part #
D38999/20JD15HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Color :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Composite
Filter Feature :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
15-15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20JD15HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JD15HN Overview
D38999/20JD15HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JD15HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JD15HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER