D38999/20JD15HC-LC
Mfr.Part #
D38999/20JD15HC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Published :
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD15HC-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 15 pins are available on the device.
D38999/20JD15HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD15HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD15HC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT