D38999/20JD15BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JD15BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JD15BN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
15
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
15
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
D38999/20JD15BN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JD15BN Overview
D38999/20JD15BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JD15BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JD15BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT