D38999/20JD15AD
Mfr.Part #
D38999/20JD15AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Polarization :
D
Maximum Current Rating (A) :
Product Height (mm) :
31
Military Standard Series :
Series III
Termination Method :
Crimp
Wire Size (AWG) :
EU RoHS :
Not Compliant
Shell Plating :
Cadmium
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
PPAP :
No
Less Contact :
yes
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Housing Color :
Olive Drab
Product Length (mm) :
31.5
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Pin
Mating Style :
Threaded
Mounting :
Flange Mount
Shell Size / Insert Arrangement :
ECCN (US) :
EAR99
SVHC :
yes
Gender :
RCP
Military Standard :
MIL-DTL-38999
SVHC Exceeds Threshold :
Insulation Resistance (MOhm) :
Automotive :
No
Number of Contacts :
15
Product Depth (mm) :
31
Number of Ports :
1
Type :
Circular
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Mating Cycle (Cycles) :
500
Body Orientation :
Straight
Number of Terminals :
15
Datasheets
D38999/20JD15AD
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT