D38999/20JB98PCL
Mfr.Part #
D38999/20JB98PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JB98PCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
6
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
20
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
B
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20JB98PCL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 6 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JB98PC-LC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 20 pin configuration is equipped with the device.
D38999/20JB98PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JB98PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JB98PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT