D38999/20JB98PA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JB98PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 6POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
B
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Cadmium
Number of Pins :
20
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Composite
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
6
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
26.5mm
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.69mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 6 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JB98PA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 20 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.
D38999/20JB98PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JB98PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JB98PA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT