D38999/20JB98HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JB98HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
6
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
20
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
11-98
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2001
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Total Number of Contacts :
6
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20JB98HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 6 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JB98HA Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins cartonThis device's mounting type is Panel Mount.It's packaged in a Bulk case.Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.You'll find 20 pins on the device.Flanges, Panel is mounting the part.Running in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20JB98HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JB98HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JB98HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER