D38999/20FJ61SNL
Mfr.Part #
D38999/20FJ61SNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ61SNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Female Sockets
Bulk
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20FJ61SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FJ61SN-LC Overview
D38999/20FJ61SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ61SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ61SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT