D38999/20FJ61SE
Mfr.Part #
D38999/20FJ61SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ61SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Panel Mount
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20FJ61SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20FJ61SE Overview
D38999/20FJ61SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ61SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ61SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER