D38999/20FJ61SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FJ61SC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Shielded
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
61
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Bulk
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
61
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ61SC-LC Overview
D38999/20FJ61SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ61SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ61SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT