D38999/20FJ61SB
Mfr.Part #
D38999/20FJ61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Gold
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20FJ61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded