D38999/20FJ61PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ61PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20FJ61PNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
61
Shell Size, MIL :
J
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
61
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Published :
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FJ61PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ61PN-LC Overview
D38999/20FJ61PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ61PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ61PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT