D38999/20FJ61HE-LC
Mfr.Part #
D38999/20FJ61HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
61
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
20
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ61HE-LC Overview
D38999/20FJ61HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ61HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ61HE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT