D38999/20FJ61HD
Mfr.Part #
D38999/20FJ61HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ61HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
61
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
61
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Orientation :
D
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating (Amps) :
7.5A
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20FJ61HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20FJ61HD Overview
D38999/20FJ61HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ61HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ61HD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER