D38999/20FJ46SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20FJ46SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-46
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
D38999/20FJ46SN-LC Overview
D38999/20FJ46SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ46SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ46SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT