D38999/20FJ46SEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ46SEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ46SEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
46
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Datasheets
D38999/20FJ46SEL
D38999/20FJ46SE-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 46 pins.
D38999/20FJ46SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ46SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ46SE-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT