D38999/20FJ46SE
Mfr.Part #
D38999/20FJ46SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 46POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20FJ46SE
D38999/20FJ46SE Overview
D38999/20FJ46SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ46SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ46SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER