D38999/20FJ46BC
Mfr.Part #
D38999/20FJ46BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
46
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Color :
Silver
Published :
2014
No
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
C
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-46
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/20FJ46BC
D38999/20FJ46BC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 46 pins are available.
D38999/20FJ46BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ46BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ46BC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT