D38999/20FJ46AN
Mfr.Part #
D38999/20FJ46AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Silver
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielded
Contact Type :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
46
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Datasheets
D38999/20FJ46AN
D38999/20FJ46AN Overview
D38999/20FJ46AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ46AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ46AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT