D38999/20FJ46AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ46AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
46
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
25-46
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Number of Pins :
46
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Published :
2014
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Contact Type :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
D38999/20FJ46AC
D38999/20FJ46AC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 46 pins.
D38999/20FJ46AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ46AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ46AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT