D38999/20FJ46AA
Mfr.Part #
D38999/20FJ46AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
46
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Aluminum
Number of Pins :
46
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Type :
Crimp
Published :
2011
Filter Feature :
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
25-46
Datasheets
D38999/20FJ46AA
D38999/20FJ46AA Overview
D38999/20FJ46AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ46AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ46AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT