D38999/20FJ43PB
Mfr.Part #
D38999/20FJ43PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
43
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
D38999/20FJ43PB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FJ43PB-LC Overview
D38999/20FJ43PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ43PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ43PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER