D38999/20FJ43PA
Mfr.Part #
D38999/20FJ43PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Applications :
Military
Color :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
Published :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20FJ43PA
Conesys D38999/20FJ43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FJ43PA Overview
D38999/20FJ43PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ43PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ43PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER