D38999/20FJ43HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ43HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ43HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
43
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Published :
Number of Pins :
43
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20FJ43HC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ43HC-LC Overview
D38999/20FJ43HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ43HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ43HC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER