D38999/20FJ43AC
Mfr.Part #
D38999/20FJ43AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
43
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
43
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Published :
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/20FJ43AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ43AC Overview
D38999/20FJ43AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ43AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ43AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT