D38999/20FJ37PB
Mfr.Part #
D38999/20FJ37PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Pin
J
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
37
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20FJ37PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FJ37PB Overview
D38999/20FJ37PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ37PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ37PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER