D38999/20FJ37JD
Mfr.Part #
D38999/20FJ37JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ37JD
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
37
Shell Finish :
Electroless Nickel
Threaded
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/20FJ37JD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ37JD-LC Overview
D38999/20FJ37JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ37JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ37JD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER