D38999/20FJ29SB
Mfr.Part #
D38999/20FJ29SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Number of Positions :
29
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Depth :
46.4mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.77mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielded
Total Number of Contacts :
29
Datasheets
D38999/20FJ29SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FJ29SB Overview
D38999/20FJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ29SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ29SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER