D38999/20FJ29PA
Mfr.Part #
D38999/20FJ29PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Bulk
Backshell Type :
Solid
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
29
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
29
Aluminum
Empty Shell :
No
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
No
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Panel Mount
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FJ29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FJ29PA Overview
D38999/20FJ29PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ29PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER