D38999/20FJ29HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ29HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
29
Shell Size - Insert :
25-29
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Published :
2001
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20FJ29HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FJ29HC Overview
D38999/20FJ29HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ29HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ29HC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER