D38999/20FJ29HA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ29HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
211
In Stock :
211
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2011
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-29
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
29
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
16
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ29HA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 29 pins.
D38999/20FJ29HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ29HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ29HA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT